Informatikai alapismeretek - Hardver
INF-5.2.2.3-T-2019/1.
(3D nyomtató)[Előző oldal] --- [Következő oldal](Papíralapú háttértárak)

5.2.2.3. Háttértárak

A számítógép mikroprocesszora a programok futtatását és az adatok kezelését a központi tárban található információk alapján végzi. Ez a néhány GB nagyságú RAM kevés ahhoz, hogy egy nagyobb program minden részét, illetve a kezelt adatokat egyszerre befogadja, ráadásul a gép kikapcsolása után el is veszti a tartalmát.

Ezért olyan tároló eszközöket kell a számítógéphez kapcsolnunk, amelyek:

Ezek a hardver eszközök a háttértárak, s mivel ki- és bemeneti műveleteket hajtunk végre rajtuk, ezért az input-output (I/O) perifériák csoportját alkotják.

Amikor bekapcsoljuk a számítógépet, a gép működéséhez szükséges információk valamilyen háttértárról kerülnek a központi tárba, azaz betöltődik az operációs rendszer, a hardverek meghajtó programjai, vagy a felhasználó által alkalmazni kívánt programok, és adatok is. A háttértárakra menthetjük vissza a munkánk eredményét, legyen az szöveges dokumentum, táblázat, prezentáció, weblap, adatbázis, kép, hang, videó, vagy egyéb formátumú állomány.

A számítógépek fejlődésével párhuzamosan különböző fizikai elveken működő háttértárak jelentek meg. Csoportosításuk leggyakrabban az ezekben alkalmazott tárolási elvek szerint történik.

Egy másik csoportosítás alapja lehet az adatok felírásának, illetve elérhetőségének sorrendje. Ezek alapján soros (szekvenciális) és közvetlen (direkt) elérésű tárakat.

A háttértárakat a felsoroltak mellett néhány egyéb tulajdonsággal is jellemezhetjük:

Jellegüknél fogva némelyik háttértár típusra a felsorolt jellemzők nem mindegyike értelmezhető, ezekről az adott tár bemutatásáról szóló fejezetekben olvashatunk részleteket.

(3D nyomtató)[Előző oldal] --- [Következő oldal](Papíralapú háttértárak)
ETA V 2.0 © HuPi 2019.